مقام معظم رهبری و کتاب

مراقبت از دستهاي پنهان سياسي در حوزة كتاب و نشر

شنبه, 08/27/2016 - 00:51
     «ما مي‌بينيم در مجموعة كتاب و بازار كتاب، گاهي اوقات هدايتهاي همراه با انحراف را دنبال مي‌كنند؛ بخصوص سراغ مسائلي مي‌روند كه براي ذهنيت جامعه، براي ذهنيت كشور، چه از لحاظ جنبه‌هاي اخلاقي، چه از لحاظ جنبه‌هاي ديني و اعتقادي، چه از لحاظ جنبه‌هاي سياسي، زيانبخش است. انسان به وضوح مشاهده مي‌كند كه در بازار كتاب، در مجموعة كتاب، دستهايي فعالند؛ يك چيزهايي را وارد كنند، ترجمه‌هايي را به وجود بياورند، با مقاصد سياسي؛ ظاهرش هم فرهنگي است، امّا باطنش سياسي است...

همت براى نقد كتاب و نظريه‌ها

جمعه, 05/27/2016 - 19:51
جلوى نظرات غلط را نبايد گرفت. نظرات غلط فلسفى، اجتماعى و گوناگون، اشكالى ندارد كه به داخل جامعه بيايد و نقد بشود؛ اين خوب است. جلوگيرى از نظرات غلط فلسفى، موجب مى‌شود كه كسانى خيال كنند اين نظرات درست است؛ اين عكس مطلوب اثر خواهد گذاشت. نه، طرح نظرات فلسفى، اجتماعى، سياسى ـ آنهايى كه يك نظريه است ـ اشكالى ندارد.

اهميت كتاب از لحاظ محتوا و تأثيرگذاري در آگاهي انسان

جمعه, 04/01/2016 - 21:23
«كتاب مجموعه‌اي است از محصولات يك فكر، يك انديشه. يك ذوق، يك هنر؛ مجموعه‌اي است از يافته‌هاي يك يا چند انسان. ما خيلي بايد مغتنم بشمريم كه از محصول فكر آحاد گوناگون بشر استفاده كنيم؛ اين كاري است كه كتاب به ما تقديم مي‌كند، هديه مي‌كند.([1])»

كتاب خوب، پاسخ به يك سؤال و نياز

جمعه, 04/01/2016 - 21:12
براى اين كه اثرى ماندنى بشود، بايد خوب باشد. آثارِ خوب مى‌مانند، در دلها جاى مى‌گيرند و كهنه نمى‌شوند. خوب هم كه مى‌گوييم، يعنى پاسخى به يك سؤال و يك نياز باشد. خوب فقط معنايش اين نيست كه از لحاظ هنرى خوب تنظيم شده باشد و خيلى عميق باشد؛ نه، ممكن است اين طورها نباشد؛ ليكن پاسخى به يك نياز باشد؛ مهم اين است. در باب كتاب اين را بايد ملاحظه كرد.

سبک زندگی و عادات و روشهای خوب زندگی

یکشنبه, 02/07/2016 - 18:58
یک مسئله در همین سبک زندگی و عادات و روشهای خوب زندگی، مثلاً حالا کتاب‌خوانی [است‌]. البتّه در این گزارشی که فرمودند، یک اشاره‌ای به این معنا هست، منتها این خیلی مهم است که ما مردم را، جوانها را وادار کنیم به کتاب‌خوانی. کتاب خواندن خیلی مهم است؛ کتاب خوب را هم معرّفی کنید. حتّی بنده تصوّر میکنم -حالا البتّه این را باید آقایانی که مسئول هستند، جوانبش را بررسی کنند- و فکر میکنم خوب است که محلهای نماز جمعه، مرکز نمایش کتابهای خوب و کتابهای روز و کتابهای مطلوب باشد؛ که بیایند ببینند این کتابها هست، اگر میخواهند از همانجا یا از جای دیگر تهیّه کنند.

حقّ مردم، مقدم بر حقّ نويسنده

یکشنبه, 02/07/2016 - 18:45
در زمينه كتاب، اگر فرض كرديم كه نويسنده براى خود حقّى قائل است ـ اگر فرض كنيم چنين حقّى واقعآ مبناى انسانى دارد، چون من شك دارم كه آيا آن حق، مبناى انسانى دارد يا ندارد ـ در مقابل آن، حقّ ديگرى به وجود مى‌آيد و آن، حقّ خواننده است. امر، بر اين داير است كه ما حقّ نويسنده را حفظ كنيم يا حقّ خواننده را. فرض كنيد يك نفر، رمانى را با بيان جذّاب مى‌نويسد كه اين رمان، حقايق تاريخى را تحريف مى‌كند و ممكن است هزاران خواننده را هم به طرف خود جلب كند.

كيفيت كتاب مهمتر از كميّت

شنبه, 12/26/2015 - 23:58
در آماردهيها و آمارگيرى‌هاى مربوط به كتاب، به كيفيت اهميت بيشترى بدهيد تا زود قانع نشويد. الان گفته مى‌شود كه كمِّ كتاب، از گذشته بيشتر است. آمار اين را نشان مى‌دهد، همه هم اين را قبول دارند. من مى‌ترسم كه بسيارى از اين كميّت انبوه، چيزهايى نباشد كه كشور ما به آن نيازمند است و كتابهايى باشد كه كسى نمى‌خواند. براى من، زياد كتاب مى‌آيد و ناشران و مؤلّفان، بعضى كتابها را براى من مى‌فرستند.

جلوگيرى از نشر آثار تفرقه‌انگيز

شنبه, 11/21/2015 - 03:18
البته يكى از كارهايى كه بايد انجام بگيرد، تلاش براى جلوگيرى از نشر آثار تفرقه‌انگيز است؛ چه در محيط شيعى، چه در محيط سنّى. الان براى ايجاد بغض و كينه، آثارى نوشته مى‌شود و پولهايى خرج مى‌شود. اگر بتوانيم، بايد جلوى اينها را بگيريم. اين‌گونه آثار، همه‌جا هم منتشر مى‌شود. ما نمى‌گوييم كه در ايران مطلقآ منتشر نمى‌شود؛ نخير، در ايران هم متأسفانه مواردى مشاهده مى‌شود.

صلاحيت مميّزها

یکشنبه, 09/27/2015 - 22:38
افرادى را براى كار مميّزى انتخاب كنيد كه وقت داشته باشند و سرسرى نگاه نكنند. من ديدم بعضى از كتابهايى را كه براى من فرستاده بودند، بخشى از آن، علامتگذارى شده بود كه ممنوع است. به نظر من، خيلى مهم نبود. بعد مطلب كتاب را من خودم ادامه دادم، به بخشى رسيدم كه علامتگذارى نشده بود و واقعآ مضر بود. اين قضيه را كه مى‌گويم، نمونه واقعى دارد و اگر خواستيد، بعد مى‌گويم به شما نشان دهند كه ببينيد.