راهکارهاي تحقق مطالبات رهبر در ترويج كتابخواني

معرفي كتاب توسط شخصيتهاي نظام و حوزه‌ها

شنبه, 04/15/2017 - 01:26
معرفي كتاب توسط رهبر معظم انقلاب اسلامي بواسطة تقريظها و حمايت از فرهنگ كتابخواني در مناسبتها و ديدارها، يكي از مهمترين و اثرگذارترين برنامه‌ها در تشويق انس مردم با كتاب بويژه كتابهاي سالم، مفيد و آگاهي بخش است. اين رويّه از سوي شخصيتهاي نظام بويژه مراجع و علماي بزرگ حوزه‌هاي علميه در مناسبتها و ديدارها، انجام شود، بطور قطع در رواج فرهنگ كتابخواني گشايش و رونق و تغيير رفتاري گسترده و عميق را شاهد خواهيم بود و قطعاً بازار توليد و نشر كتاب بيش از هر زماني به سوي كتابهاي سالم و مورد نياز مسائل مهم انقلاب اسلامي، روي خواهد آورد.

محلهاي نماز جمعه، مركز نمايش كتابهاي خوب

شنبه, 08/27/2016 - 00:27
یک مسئله در همین سبک زندگی و عادات و روشهای خوب زندگی، مثلاً حالا کتاب‌خوانی [است‌]. البتّه در این گزارشی که فرمودند، یک اشاره‌ای به این معنا هست، منتها این خیلی مهم است که ما مردم را، جوانها را وادار کنیم به کتاب‌خوانی. کتاب خواندن خیلی مهم است؛ کتاب خوب را هم معرّفی کنید. حتّی بنده تصوّر میکنم -حالا البتّه این را باید آقایانی که مسئول هستند، جوانبش را بررسی کنند- و فکر میکنم خوب است که محلهای نماز جمعه، مرکز نمایش کتابهای خوب و کتابهای روز و کتابهای مطلوب باشد؛ که بیایند ببینند این کتابها هست، اگر میخواهند از همانجا یا از جای دیگر تهیّه کنند.

تشكيل تيمهاي مطالعاتي

دوشنبه, 06/06/2016 - 00:16
پيشنهاد تشكيل تيمهاي مطالعاتي هم در مدارس، هم در مساجد و هم در سطح محله و فاميل امكان انجام آن هست. در اين طرح دو يا چند نفر از همفكران و علاقمندان به موضوعات علمي، اجتماعي، فرهنگي و ... گروهي تشكيل داده و به مطالعه كتب مربوط به موضوع مورد علاقه مي‌پردازند و پس از پايان مطالعه و تدوين، آن را در اختيار ديگر دوستان، همكلاسي‌ها و افراد فاميل قرار مي‌دهند. اين اقدام، علاوه بر نتايج مثبت افزايش آگاهي و استفاده از فرصت، موجب تشويق ديگر افراد براي اقدام مشابه مي‌شود.

پيوند زدن كتابخواني با درس دانش آموزان

جمعه, 10/02/2015 - 20:31
در كتابهاي درسي دانش آموزان، مطالب تاريخي، اجتماعي، علمي، ادبي و اسامي شخصيتها و وقايعي هست كه مي‌توان با خريد كتابهاي مفيد در آن موضوعات، نظر دانش آموزان را جلب كرد تا در آن موضوع مطالعه خارج از درس بكنند و آگاهي خود را بالا ببرند و در كلاس آنها را به معلم و دانش آموزان ديگر هم انتقال دهند. اين كار هم مي‌تواند توسط معلمين و هم والدين دانش آموزان انجام شود.

تبليغ كتاب با انتخاب جملات مهم آن و نصب در تابلو

چهارشنبه, 11/05/2014 - 00:10
در محل كارتان يا در منزل مي توانيد يك تابلوي كوچك ( جنس آن مهم نيست ) نصب كنيد و جملات مهم و جذّاب و پر معنا را از كتابي كه مطالعه مي كنيد انتخاب كرده روي تابلو بنويسيد.زير جمله ها نام كتاب و مشخصات آن را هم بنويسيد.بستگان يا همكاران اگر طالب آن شدند براي تهيه كتاب دچار مشكل نشوند و بدانند از كجا بايد تهيه كنند.اگر تصوير كپي جلد را هم در تابلو نصب كنيد خيلي تأثير گذارتر خواهد شد.

بازديد از نمايشگاههاي كتاب

جمعه, 09/12/2014 - 09:52
به مناسبتهاي مختلف ، مثل هفته دفاع مقدس ، هفته كتاب، دهه فجر، ماه مبارك رمضان و مانند آنها ، نمايشگاههاي بزرگ و كوچك تشكيل مي شود. يا در استانها نمايشگاههاي بزرگ كتاب تشكيل مي گردد. خوب است دست خانواده را گرفته و به بازديد از اين نمايشگاهها برويد. آشنا شدن با كتابهاي مختلف و خريد كتابهاي مورد نظر و لازم ، زمينه را براي مطالعه افراد خانواده فراهم مي كند.

تبليغ غير مستقيم كتابخواني

شنبه, 08/23/2014 - 23:04
مي توانيد به جاي توصيه به كتابخواني به اطرافيان و خانواده خود بطور غير مستقيم آنان را دعوت به كتابخواني كنيد. به اين شكل در اوقات فراغت و وقتهاي مرده مثل زمان تبليغات تلوزيون يا در مترو و اتوبوس ، كتاب مفيد و مناسبي را باز كرده به مطالعه مشغول شويد. باور كنيد همين مساله سبب جلب توجه ديگران شده به زبان بي زباني به آنان فهمانده مي شود كه از اوقات فراغت خود براي مطالعه و افزايش آگاهيهاي مفيد، استفاده كنند.

تهيه كتاب در مناسبتها

جمعه, 01/03/2014 - 19:39
در مناسبتهايي كه در تقويم ما كم نيست ، كتابهاي مربوط به آن مناسبت را تهيه و در منزل به مطالعه و خواندن آن بپردازيدو فرزندان خود را به خواندن آنها تشويق كنيد. باين ترتيب اولاُ : آگاهي آنها رانسبت به آن مناسبت بالا مبريم . ثانياُ : باورهاي فرزندانتان را تعميق و مستدل مي كنيد . ثالثاُ : آنها را به كتابخواني با هدف تشويق مي نماييد. مثلاُ 17 دي روز كشف حجاب رضاخاني است . چه خوب است كتاب مناسب را تهيه كنيد و يا دهه فجر كه پيروزي انقلاب اسلامي است ، كتابهاي مناسب را تهيه نماييد. موفق باشيد.

معرفي الگوها در كتابخواني

یکشنبه, 10/06/2013 - 22:39
الگوها ، در ايجاد و شوق ، بويژه در كودكان و نوجوانان ، بسيار مهم هستند. شما مي توانيد از اهتمام علما ، دانشمندان و شهدا به مساله كتابخواني ، قصه هاي خوبي براي آنها بيان كنيد و آنان را به سوي مطالعه كتاب سوق و شوقشان را زياد كنيد. موسسه قدر ولايت كار شما را راحت كرده است . كتاب " غذاي روح بايد سالم باشد" ، قصه هاي اهتمام و تلاش علما را براي پيدا كردن كتاب و مطالعه آن را جمع آوري و ارائه كرده است . كتاب " مطالعه ، كتابخواني " ، خاطرات تلاش و جديت شهدا دفاع مقدس را در امر كتابخانه و كتابخواني گرد آوري نموده است .

كتابهاي موجود در كتابخانه هاي خانوادگي

سه شنبه, 09/24/2013 - 20:28
كتابهاي موجود در كتابخانه هاي خانوادگي ، معمولا پس از چند بار استفاده ، آسيب مي بيند ويا به مرور زمان ، گردخاك زيادي روي آنها مي نشيند . واگزاري مسئوليت مرمت كتابها و آسيب ديدگيهاي جزيي آنها ، جلد كردن براي محافظت از آنها ، غبار روبي از قفسه ها و كتابها ، به كودكان و نوجوانان ، از يك طرف آنان را به اهميت حفظ و نگهداري كتابها واقف مي سازد و از طرف ديگر ، ارتباط آنان با كتاب و تورق و مطالعه آنها را بيشتر مي نمايد. مسئوليت دهي به بچه ها براي نگهداري كتابها و كتابخانه ة يكي از راههاي ايجاد انگيزه و شوق در آنان به امر كتاب و كتابخواني مي باشد.