نهاد خانواده

نویسنده گروه کودک و نوجوان: دکتر سيدعظیم قوام
تعداد صفحه: 310
نوبت چاپ: اول 1402
قطع: رقعی
قیمت:
1200000ريال
درباره کتاب: "نهاد خانواده"

یکی از مسئولیت‌های بسیار مهم انقلاب اسلامی و وظیفه‌ای که دولت جمهوری اسلامی ایران بر دوش دارد،  تلاش جدی و گسترده برای تحکیم و تقویت نهاد خانواده، آن هم مبتنی بر آرمان‌ها و ارزش‌های اسلامی می‌باشد. این وظیفه و رسالت اگر به‌خوبی انجام نشود، نمی‌توان توقع داشت در سایر عرصه‌های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و... به موفقیت‌های لازم دست پیدا کنیم.

این کتاب، نهاد خانواده را در چهار محور و در قالب چهار فصل مورد بررسی قرار می‌دهد. در فصل اول مفهوم خانواده و نیز مدل‌های گوناگون آن بررسی شده است. در فصل دوم، نقش نهاد خانواده و کارکردهای گوناگون آن در زمینه‌های عاطفی و روانی، اخلاقی، تربیتی و زیستی، فرهنگی و اجتماعی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در فصل سوم، به تهدیدات و آسیب‌هایی که متوجه نهاد خانواده است پرداخته و مصادیق آن را در حوزه‌های: تشکیل خانواده، اخلاقی و فرهنگی، تربیت فرزند، روابط والدین، مدیریت خانواده، و اجتماعی مورد مطالعه قرار می‌دهد.

     فصل چهارم و پایانی کتاب، در مورد راه‌کارهای تحکیم خانواده می‌باشد، که تحت عناوین: راه‌کارهای مربوط به اخلاق اعضای خانواده، راه‌کارهای مربوط به روابط زوجین، راه‌کارهای آموزشی، راه‌کارهای فرهنگی و اجتماعی مورد بحث قرار گرفته است.