هندسه گفتمان تمدن ساز

نویسنده گروه کودک و نوجوان: مجتبي دولتي
تعداد صفحه: 237
نوبت چاپ: چهارم 1402
قطع: رقعی
قیمت:
700000ريال
درباره کتاب: "هندسه گفتمان تمدن ساز"

گفتمان انقلاب اسلامی، گفتمان‌های رایج در جهان بویژه گفتمان لیبرال دموکراسی که مهمترین دستاورد غرب شناخته می‌شد، را به چالش کشیده است. گفتمانی که داعیه تمدن‌سازی نوین اسلامی را دارد و زمینه را برای عدالت گستر جهانی، حضرت مهدی «عج» آماده می‌سازد، گفتمان اسلام ناب محمدی «ص» است.

در این کتاب: گفتمان و گفتمان‌سازی و اهداف و چگونگی آن در فصل اول تعریف و شناسانده شده است. در فصل دوم کتاب، شاخص‌های گفتمان انقلاب اسلامی مشتمل بر دال مرکزی گفتمان تمدن‌ساز انقلاب اسلامی و دال‌های شناور آن که 27 مورد است مطرح گردیده است. در فصل سوم کتاب غیریت و هژمون در گفتمان تمدن‌ساز طرح گردیده که اسلام آمریکایی و ویژگی‌های 9 گانه و مصادیق 8 گانه آن مورد بررسی قرار گرفته است.

در پیشگفتار کتاب می‌خوانیم:

«بديهي است که براي تحقق گام دوم انقلاب اسلامي و حرکت در مسير «خودسازي، جامعهپردازي و تمّدنسازي»، تنها منظومه و گفتماني ميتواند اين وظيفه را بر عهده بگيرد که توانايي انجام آن را با تکيه بر مباني، ارزشها و باورهاي انقلاب اسلامي داشته باشد. از آنجايي که در بيانيه گام دوم انقلاب، امام خامنهاي مهمترين نقش و وظيفه را جهت حفظ و حراست از انقلاب اسلامي، ايجاد تمدن نوين اسلامي و آمادگي براي طلوع خورشيد عظمي ولايت بر عهده جوانان قرار دادهاند، شناخت گفتمان تمدنساز انقلاب اسلامي (گفتمان اسلام ناب محمّدي(ص)) براي جوانان ضروري است.»