حرم در انتظار ما

نویسنده گروه کودک و نوجوان: گروه تحقیق و نویسندگان موسسه
گروه موضوعی: تاریخ معاصر
تعداد صفحه: 128
نوبت چاپ: چهارم 1400
قطع: رقعی
قیمت:
200000ريال
درباره کتاب: "حرم در انتظار ما"

شهید حاج قاسم سلیمانی در وصیت‌نامه خود جمله عجیب و بسیار مهم و سرنوشت‌سازی دارند، آنجا که از عمق اعتقاد و صمیم قلب و شدت علاقه به مردم، می‌نویسند:

« امروز قرارگاه حسین بن علی، ایران است. بدانید جمهوری اسلامی حرم است و این حرم اگر ماند، دیگر حرم‌ها می‌مانند... خیمه ولایت را رها نکنید. خیمه، خیمه رسول الله است... والله والله والله این خیمه اگر آسیب دید، بیت الله الحرام و مدینه حرم رسول الله و نجف و کربلا، کاظمین، سامرا و مشهد باقی نمی‌ماند».

قطعاً این جملات، مفهوم همان جملات نورانی است که از حضرت امام خمینی به یادگار مانده است که:

« حفظ جمهوری اسلامی از حفظ یک نفر –ولو امام عصر باشد- اهمیتش بیشتر است؛ برای اینکه امام عصر هم خودش را فدا می‌کند برای اسلام، همه انبیاء از صدر عالم تا حالا آمدند برای کلمه حق و برای دین خدا مجاهدت کردند و خودشان را فدا کردند.»(صحیفه امام، ج 15، ص 366)

و آنجا که می‌فرمایند: «اگر خدای نخواسته اسلام در ایران سیلی بخورد، بدانید که در همه دنیا سیلی خواهد خورد و بدانید که به این زودی دیگر نمی‌تواند سرش را بلند کند.»(صحیفه امام، ج17، صص 384 و 406).

حفظ جمهوری اسلامی یعنی مرکزیت حرم و دفاع از آن، به مقتضای زمان شکل‌های مختلفی بخود می‌گیرد. حضور در جبهه‌های عراق و سوریه برای حفظ حرم حضرت زینب سلام الله علیها و سایر حرم‌های ائمه اطهار علیهم السلام در عراق و جان فدا کردن، یک شکل حفظ و دفاع است،  و مشارکت حداکثری در انتخابات و انتخاب فرد شایسته و اصلح که نظام اسلامی را به سوی تمدن نوین اسلامی به پیش ببرد هم شکل دیگر حفظ و صیانت از این حرم و فداکاری در راه آن است.

این کتاب اگر چه برای عموم مردم و همه کسانی که حق رأی دارند مفید و لازم است لیکن با رویکرد اختصاصی جوانان و بویژه گفتمانی با رآی اولی‌ها تهیه شده و در دو فصل مطالب متنوعی را ارائه کرده است.

در فصل اول کتاب مسائلی همچون اختیار انسان، رابطه این اختیار با انتخاب، رابطه انتخاب با تعیین ملاک‌های متناسب با هر انتخاب، شایسته‌گزینی در کوچکترین تا بزرگترین انتخاب‌ها، حق انتخاب و مسئولیت‌پذیری در برابر شرایط مختلف، مورد بررسی قرار گرفته است. انگیزش حس حمیت و حضور و دفاع از حرم در جوانان و رأی اولی‌ها حاصل بحث این فصل است.

در فصل دوم انتخابات و اهمیت و وزن آن در جمهوری اسلامی و بطور ویژه انتخابات «ریاست جمهوری» مورد بحث و توجه قرار گرفته است. دعوت به مشارکت گسترده و حضور هر ایرانی دارای حق رأی در انتخابات و ملاک‌های کاندیدای اصلح که می‌تواند حرم را محافظت و براقتدار و عظمت آن بیافزاید از دیدگاه امام خمینی، رهبر فرزانه انقلاب و شهید حاج قاسم سلیمانی، در این فصل آمده است. همچنین فرمولی برای تعیین امتیاز و نمره کاندیداها پیشنهاد شده است که کار انتخاب اصلح را روان و دقیق می‌نماید.