مصدق و جبهه ملی از نگاهی دیگر

نویسنده گروه کودک و نوجوان: کامران غضنفری
گروه موضوعی: تاریخ معاصر
تعداد صفحه: 422
نوبت چاپ: اول 1402
قطع: رقعی
قیمت:
1200000ريال
درباره کتاب: "مصدق و جبهه ملی از نگاهی دیگر"

در تاریخ معاصر ایران، نام مصدق و جبهه ملی ایران، با حوادث و مسائل بسیاری همراه بوده است. جوانی مصدق ـ که خود اشراف‌زاده‌ای از تبار قاجار بود ـ مصادف شد با ایام نهضت مشروطه. وی که در برابر ناملایمات آن دوران به هیچ وجه اهل خطر کردن نبود، پس از مدتی به بهانة تحصیل راهی خارج از کشور شد و چند سال بعد حتی به فکر ترک تابعیت ایران و اخذ تابعیت کشور سوئیس افتاد. به دلیل عدم موفقیت در این امر، به ایران بازگشت و سپس در تشکیلات حکومتی که زیر نفوذ کشورهای بیگانه بود، مصدر برخی امور شد . در دوران بیست سالة حکومت رضاخان و همچنین در دوران سلطنت پسرش محمد رضا پهلوی، به ایفای نقش های گوناگونی پرداخت تا اینکه در کودتای 28 مرداد سال 1332 از صحنه قدرت به کناری نهاده شد.

جبهه ملی ایران نیز که در سال 1328 تشکیل شد، طی دوران حکومت پهلوی و همچنین پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با پشت سر نهادن فراز و نشیب‌های بسیار، نقش‌های گوناگونی ایفا کرد.

کتاب حاضر مروری است متفاوت بر برخی از مسایل و حوادث دوران زندگی دکتر مصدق و جبهه ملی ایران که بسیاری از ذهنیات پیشین در این زمینه را به چالش کشیده، تصویر دیگری از قضایا را ارائه می‌کند.