کارنامه و عملکرد نهضت آزادی ایران

نویسنده گروه کودک و نوجوان: کامران غضنفری
گروه موضوعی: تاریخ معاصر
تعداد صفحه: 310
نوبت چاپ: دوم 1402
قطع: رقعی
قیمت:
500000ريال
درباره کتاب: "کارنامه و عملکرد نهضت آزادی ایران"

 

«کارنامه و عملکرد نهضت آزادی ایران» بدلیل سابقه حضور این نهضت در مبارزات ملت ایران علیه استعمار نفتی انگلیس و بیرون آمدن این جمعیت از دل « جبهه ملی ایران» و نیز فراز و نشیب‌های آن بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، در تاریخ معاصر ایران حائز اهمیت بسیار است.

مواضع و رویکردهای این جمعیت، همواره تنش آفرین بوده و سران آن به دلیل اطلاعات ضعیف و سطحی از دین اسلام و فهم غلط از مناسبات سیاسی حاکم بر جهان و نادیده گرفتن باطن استعماری و استکباری غرب و آمریکا، مخدوش بوده و به تعبیر حضرت امام خمینی « ضرر آن به مراتب بیش از منافقین» است، بهمین جهت از عرصه سیاسی کشور به حاشیه رانده شده و فعالیت آن غیر قانونی گردید.

آقای کامران غضنفری، این کتاب را در دو فصل پژوهش و تألیف نموده است. در فصل اول به زندگی، اقدامات و تفکر و خودباختگی مهندس بازرگان، موسس این جمعیت پرداخته است. در فصل دوم به تاریخچه نهضت آزادی و مواضع و عملکرد آن در دوران پهلوی دوم و بعد از انقلاب اسلامی در دولت موقت، دفاع مقدس،  رابطه آنها با گروه فرقان، لانه جاسوسی آمریکا و مجاهدین خلق (منافقین) و تلاش آنها در براندازی نظام اسلامی در فتنه سال‌های 78 و 88، پرداخته شده است.