گلایه یک نویسنده از غیر مجاز شدن کتاب « از هاشمی تا هاشمی» یا «کارنامه هاشمی رفسنجانی»

آقای سعید میرزایی نویسنده کتاب‌های ارزشمند «تاریخ وقایع انتخابات 88» در سه جلد ، « انقلاب اسلامی، احزاب و گروه‌ها» در 6 جلد و « دهه شصت مظلوم» و ... کتاب « ازهاشمی تا هاشمی» را در دولت به‌اصطلاح تدبیر و امید تألیف و جهت اخذ مجوز به معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و اسلامی سپرد و این کتاب تنها با عنوان «صلاح نیست» غیر مجاز اعلام شد! این کتاب مجدداً با نام « کارنامه حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی» به ارشاد دولت سیزدهم سپرده شد که مجدداً بدون ذکر دلیل خاص و مستندی غیر مجاز اعلام شد! نویسنده محترم گلایه‌ای از برخورد با اثر خود را نوشته است که هم دردناک است و هم هشدار دهنده که برّرس‌های معاونت امور فرهنگی به کدامین سو حرکت می‌کنند و چرا در هنگامی که رهبر معظم انقلاب سخن از روایت انقلاب و حوادث آن توسط عناصر خودی می‌گویند وزارت فرهنگ از این روایت‌ها جلوگیری می‌کند بدون آنکه دلیلی ارائه دهد یا اصلاحی اگر لازم است آن را اعلان کند. می‌شنویم گلایه این نویسنده جوان انقلاب را:

«به بهانه انتشار کتاب بررسی روابط هاشمی با امام خمینی و احمد خمینی

  از سال  ۱۳۸۸ به منظور انجام یک کار پژوهشی درباره زندگی و کارنامه عملکردی آقای هاشمی رفسنجانی به مدت ۴ سال، منابع مختلفی از جمله کلیه کتب خاطرات روزانه، مصاحبه‌ها، خطبه‌ها و... همچنین برخی کتب نگارش شده توسط ایشان در زمینه‌های مختلف را مورد مطالعه قرار دادم.

هرچه می‌گذشت علاقه‌ام به تحقیق درباره این شخصیت با نفوذ و موثر در تاریخ انقلاب،  بیشتر مي‌شد. به ویژه آنکه بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم کتاب‌هایی درباره‌ی ایشان منتشر شد که همگی در تایید ایشان قرار داشت. در سال ۹۴ جلد اول با عنوان " از هاشمی تا هاشمی " جهت دریافت مجوز از سوی ناشر محترم ( موسسه فرهنگی هنری قدرولایت ) به ارشاد ارسال گردید. مدتی بعد بدون هیچ دلیل قانع کننده‌ای این کتاب ممنوع الانتشار اعلام شد. گویا در دولت جناب روحانی بر خلاف ادعای ایشان، قرار بر این بود که کتاب‌های درمورد آقای هاشمی خط قرمز دولت باشد و اجازه‌ی نقد داده نشود.

در میانه‌ راه نگارش کتاب، در ۱۹ دی سال ۹۵ خبری همه را شوکه کرد. خبر درگذشت مرحوم هاشمی رفسنجانی در حالی که اینجانب در حال پژوهش درباره‌ ایشان بودم اگر تاسف انگیزتر از دوستان ایشان نبود، گمان نکنم کمتر بوده باشد.

علی ای حال ، با کتاب دیگری با عنوان " ۸۲ سال هاشمی" با اسناد و دست‌نوشته‌های هاشمی،  به بررسی اندیشه‌های فرهنگی آن مرحوم پرداختم که اینبار نیز موفق به اخذ مجوز نشر نشدم!

 ✅ تعجب اینجانب در اینباره بیش از هر چیز از اینجاست که این پژوهش‌ها کاملا مستند به اسناد درجه اول و آثار و خاطرات و نقل قول‌های شخص هاشمی رفسنجانی است. نمی دانم چرا آقایان از بیان آنچه وی در سالیان دور دوران جوانی  و نه چندان دور کهنسالی می‌اندیشیده و بیان کرده و بدان عمل نموده است هراس دارند!؟

نمی‌دانم چرا هر کتابی یا مطلبی یا مستندی درباره‌ ایشان کوچکترین نگاه انتقادی داشته باشد،  بایکوت می‌شود؟

چرا نمی‌گذارید صدای منتقدین به اندیشه‌ها و افکار ایشان شنیده شود!؟ آیا رواست که تنها روایت‌های مثبت از ایشان نقل شود و نگاه‌های پژوهشی از نوع انتقادی، هیچ انگاشته شود!؟

چرا کتاب‌هایی مانند: هاشمی در سال  ۸۸ نوشته‌ رضا صنعتی، روابط هاشمی با امام خمینی و احمد خمینی نوشته‌ غلامعلی رجایی و ده‌ها کتاب دیگر مثل آن به راحتی آب خوردن مجوز می‌گیرند، اما کتاب‌های نقادانه اینجانب و برخی دوستان دیگر که مستند نگاشته شده است، حذف  می شود!؟

  اینجانب از دولت سیزدهم که منادی شعار الهی  برپایی عدالت و مبارزه با فساد است تقاضا دارم جلوی این تک روی‌ها در روایت درباره شخصیت‌های بزرگ و موثر در انقلاب همچون مرحوم هاشمی را بگیرد و اجازه دهد منتقدان افکار و اندیشه‌های ایشان نیز سخن خود را به مخاطبان برسانند تا خدای نکرده بنای تحریف هاشمی آن هم دیده شدن یک روی سکه، در تاریخ ثبت نشود.

سعید میرزایی