چگونه مديريت كنيم؟

نویسنده گروه کودک و نوجوان: گروه تحقیق و نویسندگان موسسه
تعداد صفحه: 592
نوبت چاپ: سوم 1401
قطع: وزیری
قیمت:
1000000ريال
درباره کتاب: "چگونه مديريت كنيم؟"

کتاب « چگونه مدیریت کنیم؟» به چاپ دوم رسید. این کتاب از مجموعه بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در موضوع مهم و حساس « مدیریت» تهیه شده است.

در 14 فصل نکات راهبردی سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و اقدامات عملی ضروری برای مدیریت موفق در عرصه‌های کوناگون، تنظیم و ارائه گردیده است.

امروز که اهمیت مسئله مدیریت در حل معضلات کشور بیش از هر زمانی رخ نموده است، آشنایی با این نکات، که گاه جزئی و دقیق هم می‌شوند، هم برای مدیران مدعی خدمت‌گذاری و انقلابی‌گری و هم برای مردم در شناخت مدیران لایق و شایسته، ضروری‌تر از هر زمان دیگری است.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:

«خدمت‌گذاری تعریف مشخص و روشنی دارد. سیره حضرت امام (ره) و رهبر انقلاب حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای و شهدای خدمت‌گذار، خط روشن خدمت‌گذاری را به خوبی ترسیم کرده است.

-خدمت‌گذاری با باندبازی و حزب‌گرایی و منفعت‌خواهی‌های فامیلی و قومی و در یک کلام «خاصّه‌گرایی» جمع شدنی نیست.

- خدمت‌گزاری با دست‌درازی به بیت المال و اشرافیگری و تجمّل‌گرایی و تشریفات‌‍زدگی، با بی‌اعتناعی به مشکلات و سختیها و دشواریهای معیشتی و اشتغال‌زایی اقشار محروم و مستضعف – که ولی‌نعمت انقلاب‌اند- سازگار نیست.

- خدمت‌گزاری با اشتغال به مسائل جناحی و غیرضروری و بی‌تأثیر در حل معضلات مردم، واژه‌ای تعبیرناشدنی است.

- خدمت‌گزاری با شایسته‌سالاری و انتصاب مدیران کارآمد، متعهد، مردمی و زجرکشیده امکان پذیر است.

- خدمت‌گذاری با مبارزه با فقر و فساد و تبعیض و میدان ندادن به نوکیسه‌ها و سرمایه‌سالارها و نامحرمان و غیرخودیها، ممکن است.

- خدمت‌گذاری با وجود و توسعه تفکر بسیجی و عمل بسیجی و راه گشودن بر بسیجی‌ها در همه عرصه‌های سازندگی و مدیریتی با اقدام جهادی، محقق می‌شود.

- خدمت‌گذاری با التزام عملی به سیاست‌ها و برنامه‌های اصولی و منطقی نظام و وحدت کلمه حول انقلاب اسلامی، راهبردهای حضرت امام (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی و قانون اساسی و مصالح و منافع مردم، ظهور و بروز واقعی خواهد یافت.

- خدمت‌گذاری با نظارت دقیق و صریح، با بازرسی‌های سرزده، با حضور میدانی در کارگاه‌ها و کارخانه‌ها، با انس و پیوستگی با مردم و در میان آنان بودن، با کنترل گزارش‌ها و آمارهای رسمی برای راستی آزمایی آنها و ... امکان پذیر است.

پایبندی به «باید»ها و «نباید»های انقلاب اسلامی سرجمع همه شرایط فراهم آورنده توفیق خدمت‌گذاری است.

مدیران و مسئولان نظام از قوای سه‌گانه و نهادها باید بدانند که آنان براساس محدوده‌های کاری مشخص، تعیین و منصوب یا منتخب شده‌اند. آنان موظف‌اند کارهای مردم را در محدوده تعریف شده به پیش ببرند و تلاش خود را در پیشرفت کشور مبذول نمایند. از دست دادن فرصت‌ها، برای نظام اسلامی بسیار سنگین و خسارت‌بار است.»