کارنامه سید محمد خاتمی

گروه موضوعی: تاریخ معاصر
تعداد صفحه: 524
نوبت چاپ: سوم 1402
قطع: وزیری
قیمت:
1800000ريال
درباره کتاب: "کارنامه سید محمد خاتمی"

سید محمد خاتمی یکی از چهره‌هایی است که به‌واسطه نظام اسلامی شناخته شد و توانست با حمایت برخی چهره‌های مبارز، بر مسند ریاست جمهوری و نیز مدت طولانی بر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تکیه کند. رفتارها و اقدامات او در این مسئولیت‌ها، قطعاً ناشی از نوع نگرش و باورهای اوست و شناخت همة اینها برای مردم بخصوص جوانان اهمیت زیادی دارد.

یک وجه این اهمیت ناشی از آثار نگرش و رفتارها و تصمیمیات خاتمی در عرصه‌های داخلی و بین‌المللی است و اینکه در روند حرکت نظام اسلامی، رشد و پیشرفت کشور و ارتقاء آرمانگرایی و انقلابیگری مردم، چه دستاوردی بر جای گذاشته است. قطعاً شناخت دقیق این مسئله، یک تجربة گرانقدر برای بصیرت افزایی و تضمین آیندة نظام خواهد بود.

وجه دیگر اهمیت شناخت سیدمحمد خاتمی و عملکرد او، انطباق شعارها و تبلیغات و ادعاهای وی با واقعیت‌های مستندِ اقدامات و تصمیمات او و آثار آنهاست. از ورای فضاسازی‌های رسانه‌ای و دعوی‌های جناح‌ها و شخصیت‌ها؛ با ملاک مواضع و سیاست‌ها و رهنمودهای رهبری فرزانه انقلاب باید او را شناخت تا میزان التزام به قانون اساسی، ولایت فقیه و منافع ملی و مردمی را درک کرد.

یک وجه دیگر اهمیت این بررسی و شناسایی چهرة خاتمی، ضرورت پاسخگویی او به مردم و صاحبان این نظام یعنی محرومین و خانواده‌های شهدا و مردم متدین است که در طی سال‌های مسئولیت او و پس از آن به عنوان شخصیت اول جریان اصلاحات، از رفتارها و عملکرد وی چه آسیب‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و بین‌المللی دیده‌اند.