جلسه نقد کتاب«درآمدی بر انحرافات سیاسی» برگزار شد.

جلسه نقد در روز یکشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۸ از ساعت ۱۱ الی ۱۲/۲۰ در محل خبرگزاری تسنیم برگزار شد.

در ابتدای نشست مجری کارشناس برنامه ضمن تسلیت سالروز شهادت سبط اکبر نبی اسلام(ص) حضرت امام حسن مجتبی(ع) و همچنین ضمن گرامیداشت اربعین حسینی، بیان نمودند که منظور از برپایی این سلسله نشست‌های نقد و بررسی کتب در مؤسسه فرهنگی هنری قدرولایت، تاباندن نور بر زوایای آشکار و پنهان یک کتاب است تا از این رهگذر خواننده و مخاطب اثر را راحت‌تر بخواند و با آن ارتباط لازم را برقرار نماید و همچنین با احصاء نقاط قوت و ضعف کتب بتوانیم در ویراست‌های بعدی در مسیر بالندگی آثار موفق عمل نمائیم.

ایشان بیان نمودند یکی از مباحث مهم در چهل ساله انقلاب اسلامیمان و یا حتی تاریخ صدر اسلام، مسأله ریزش‌ها و رویش‌هاست. ریزش‌ها که بخصوص در بین خواص رخ می‌دهد آسیب‌های فراوانی در صدر اسلام و حتی انقلاب وارد ساخته و جریان برخی از آحاد جامعه و ملت را از اسلام، ولایت معصومین(ع) و ولایت فقیه دور و جدا نموده است. واقعه کربلا نمود عینی دوری از ولایت امام معصوم(ع) است. جریانات سیاسی زاویه‌دار در طول این چهل ساله انقلاب نمونه‌ای دیگر از آن است.

باید دید چرا خواص جامعه بازگشت به قهقهرا یا رجعت به گذشته پیدا می‌کنند؟عوامل این انحراف چیست؟ گردهم آمده‌ایم تا با بررسی و نقد این کتاب به سوالات مطرح شده و مباحث دیگر پاسخی هر چند مختصر ارائه دهیم.

منظور از کلمه انحراف و راه جلوگیری از آن چیست؟

جناب آقای دکتر سید عظیم قوام نویسنده محترم کتاب ضمن تسلیت شهادت امام حسن مجتبی(ع) بیان داشتند: اول می‌بایست بگوئیم منظور ما از کلمه انحراف چیست؟ هر گونه زاویه پیدا کردن از هدایت توحیدی و ولایت انحراف نگرشی و رفتاری می‌باشد. در طول تاریخ از صدر اسلام تا به کنون این مبحث انحراف در بین بعضی از آدم‌های جامعه بوده است.

از انجا که دین ما عین سیاست ما و بالعکس سیاست‌مان نیز عین دیانت‌مان هست بروز انحراف خیلی خطرناک است. نقطه شروع انحرافات در طول تاریخ انحراف دینی و عقیدتی بوده که به انحراف سیاسی و اجتماعی نیز منجر شده است.هم فرد منحرف به ورطه نابودی می‌افتد و هم جامعه را به این سمت سوق می‌دهد.

ایشان عنوان نمودند که در این کتاب 32 عامل انحراف در قالب چهار گروه "اعتقادی و فکری؛ اخلاقی؛ سیاسی و اجتماعی؛ مادی و دنیوی" مورد بررسی قرار گرفته است. با مطالعه کتاب در می‌یابیم که خطر انحراف برای تک تک آدم‌ها و در هر زمانی مطرح هست باید مراقب خودمان باشیم. تا خودمان و دوستانمان منحرف نشوند تنها راه جلوگیری از انحراف تبعیت محض از ولایت فقیه است.

جامعه مخاطب کیست؟

آقای قاسم تبریزی به عنوان منتقد سخنان خود را از این نقطه شروع کردند که جامعه مخاطب این کتاب چه کسانی هستند؟ آیا جامعه حزب‌الهی و یا آحاد جامعه هستند؟

ایشان ادامه دادند که تقسیم‌بندی عوامل انحراف بسیار خوب و مطابق با معیارهای اسلامی است. مصادیق منحرفین در صدر اسلام و دلایل انحراف آنان به خوبی ترسیم و بیان شده است. ولی وقتی در سیر تاریخی به دوران انقلاب می‌رسیم مصادیق منحرفین دوران انقلاب کامل نیست افرادی مانند آقای شریعتمداری، منتظری و ... .

نکته دوم این است که جریانات سیاسی دوران انقلاب مانند نهضت آزادی ـ مجاهدین انقلاب اسلامی ـ مجاهدین (منافقین) خلق و... می‌بایست در این کتاب به صورت مختصر مورد بررسی قرار می‌گرفت. جریان‌شناسی انحراف باید مطرح می‌شد. می‌شود گفت که در یک نظر این کتاب گام اول است در ویراست بعدی همین کتاب و یا کتب دیگر لازم است مباحث عمیق‌تر و دقیق‌تر مورد بررسی قرار گیرند.

آقای تبریزی گفتند که با توجه به خوی و روش استکبار در چند سده اخیر در سراسر جهان، غفلت از این عامل مهم در به انحراف کشیدن افراد و جوامع و عدم درج این عامل در کنار عوامل دیگر، از نواقص این کتاب می‌باشد.

چرایی عدم بیان مصادیق منحرفین دوران انقلاب

آقای قوام نویسنده گرامی در فراز آخر جلسه بیان داشتند که ما چند گروه مخاطب برای کتاب در نظر گرفتیم گروه اول آحاد جامعه، گروه دوم نخبگان و دانشجویان و گروه سوم خود منحرفین سیاسی می‌باشند. ما برای اینکه گروه آخر راغب باشند که کتاب را مطالعه کنند از بیان مصادیق منحرفین دوران انقلاب به صورت گسترده پرهیز کردیم. البته در ویراست جدید که در دست اقدام است به جریان منحرفین جریان فتنه ۱۳۸۸ خواهیم پرداخت.

آقای قوام گفتند نکته آخری که باید ذکر کنم اینست؛ با توجه به سخنان منتقد گرامی مبنی بر چرایی عدم پرداخت به عامل نفوذ استکبار و روشهای آن در جوامع مختلف به عنوان یکی از عوامل مهم انحرافات سیاسی؛ ان‌شاالله این عامل هم در ویراست جدید کتاب مورد بررسی و تبیین قرار خواهد گرفت.

در خاتمه نشست، مجری کارشناس بیان داشتند که موسسه فرهنگی هنری قدرولایت در مدت فعالیت خود(نزدیک به سه دهه) اقدام به تولید و انتشار آثاری در موضوع بررسی انحرافات جریان‌های سیاسی، احزاب منحرف، روشنفکران و ... نموده است که در این رهگذر می‌توان از کتب: استحاله یک سازمان، بررسی عملکرد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی؛ انقلاب اسلامی، احزاب و گروه‌ها(در شش جلد که بررسی احزاب مشارکت ایران اسلامی، مجمع روحانیون مبارز، حزب اعتماد ملی، کارگزاران سازندگی، منافقین خلق و ... پرداخته است)؛ خواص و لحظه‌های تاریخ‌ساز و آثار متعدد دیگر اشاره کرد.

کتاب "درآمدی بر انحرافات سیاسی" به قلم آقای سید عظیم قوام در انتشارات موسسه فرهنگی هنری قدرولایت در ۲۷۶ صفحه با قیمت پانزده هزار تومان در سال ۱۳۹۷ منتشر و در دسترس مخاطبین و علاقه‌مندان قرار داده شده است.